Ve třídách pracují s dětmi učitelky především ve skupinách, kde pracují většinou předškoláci intenzivní přípravou do školy a mladší děti mají uzpůsobené činnosti dle jejich věku. Jsou využívány také individualizované činnosti či kooperativní, s důrazem na spolupráci mezi dětmi.
Koncepce naší MŠ vychází z myšlenky Roberta Fulghuma.
„Všechno, co potřebuji opravdu znát, jsem se naučil v mateřské škole “
Program vychází z prostorových a personálních podmínek školy. Naše mateřská škola se hlásí k zásadám zdravého životního stylu. Upřednostňujeme celoroční pobyt dětí na čerstvém vzduchu, strava je založena na vyváženém jídelníčku, děti mají denně k dispozici nabídku ovoce a zeleniny a pravidelný pitný režim v průběhu celého pobytu v mateřské škole. Škola nabízí různorodé pohybové aktivity, prvky ekologie, vede děti k péči o své zdraví a směřuje k celkové psychické pohodě dětí. S tím souvisí zapojení do dalších projektů: program „Mrkvička“ (program pro mateřské školy od Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina), kampaň „Celé Česko čte dětem“ (pravidelné předčítání dětem – každý den alespoň 20 minut), program „Zdravá abeceda“ (podpora zdravého životního stylu o dětí předškolního věku – prevence nadváhy a obezity).
Díky programu „Zdravá abeceda“ vedeme děti k zásadám zdravého životního stylu a předcházíme u nich vzniku nadváhy a obezity. Program je rozdělen do čtyř bloků: zdravý pohyb, zdravá výživa, vnitřní pohoda a zdravé prostředí. Základní cíle jednotlivých bloků jsou:
Zdravá Výživa
„Pitná voda je tu doma” aneb základem pitného režimu jsou neslazené tekutiny
„Sladké smím, ale nemusím“ aneb přednost mají neslazené výrobky s možností vlastního dochucení
„Vím, kolik sním” aneb děti si určují velikost porcí
„Jídelníček po malíček” aneb je zveřejněn školní jídelníček, aby mohl být vhodně doplňován v rodinách
Vnitřní pohoda:
„Vím, co se stane, když…“ aneb pravidla jsou srozumitelná dětem, rodičům i učitelům „Každý jsme originál” aneb jsou respektovány předpoklady jednotlivých dětí
„Nesrovnáváme se” aneb je oceňován individuální pokrok jednotlivých dětí
„Zodpovědný sám sobě” aneb je podněcována možnost volby v rámci pravidel
Zdravé prostředí:
„Učíme se z věcí, ne o věcech” aneb praktické činnosti se odehrávají v reálném prostředí „Vím, co smím” aneb zásady bezpečnosti jsou všem srozumitelné
„Třídíme odpad očima” aneb je využíváno pravidlo ReReRe (z angličtiny: Reduce = omez spotřebu, Reuse = znovu použij, Recycle = recykluj)
„Od vidlí po vidličku” aneb pátrání po původu, případně podíl na zpracování potravin je součástí výuky
Uplatňujeme individuální přístup ke každému dítěti a prožitkové učení směřující k všestrannému rozvoji jeho osobnosti.
Inspirací pro plánování všech činností v naší mateřské škole je nám teorie rozmanitých inteligencí od amerického psychologa a pedagoga Howarda Gardnera. Každý den se v mateřské škole objevují aktivity se zaměřením na verbální, tělesně-pohybovou, hudební, prostorovou, přírodní, logicko-matematickou, interpersonální a intrapersonální inteligenci. Každé dítě má možnost maximálně rozvinout svůj potenciál.
Verbální inteligence – je to schopnost ovládnout všechny stránky jazyka. Umožňuje dětem dorozumívat se řečí (později i písemnou formou), jde především o mluvení a naslouchání. Obsahem rozvíjení této oblasti inteligence je čtení, psaní, vyprávění příběhů, slovní hry a rozhovory.
Tělesně-pohybová inteligence – je to schopnost velice obratně používat svého těla jak pro sebevyjádření, tak pro činnosti zaměřené k určitému cíli (sport, herectví), schopnost dovedně zacházet s předměty. Tělo slouží k osvojování si nových dovedností, nejde jen o tělesné schopnosti, ale také o myšlení a učení uskutečňované hmatem a pohyby, tj. výtvarné a rukodělné činnosti. Rozvíjením této inteligence rozvíjíme jemnější citlivost všech smyslů a přesnější ovládání pohybů všech částí těla. Obsahem rozvíjení této inteligence je tanec, pohybové aktivity a sport, hraní rolí, dramatické umění, aktivní fyzické zapojení do činností, dotykové zkušenosti, „kutilství“.
Hudební inteligence – je to schopnost porozumět rytmickým a intonačním modelům hudby, kvalitám tónů a zvuků, schopnost pamatovat si informace ve zvukové podobě. Tento typ inteligence probouzí vztah k hudbě, děti jí začínají lépe rozumět, rozeznávají melodii a různé hudební prvky. Hudební inteligence pomáhá i v učení a podporuje paměť. Obsahem tohoto typu inteligence je zpívání, pískání, broukání, vyťukávání rytmu, prozpěvování během dne, poslech hudby, hra na hudební nástroj.
Prostorová inteligence – je to schopnost přesně postřehnout, pochopit, uložit do paměti a vybavit si tvary, uspořádání předmětů v prostoru, orientace v prostoru. Děti se pomocí této inteligence učí uvažovat a učit se novým věcem pomocí obrazů, rozvíjet smysl pro vzájemné uspořádání předmětů v určitém prostoru. Tyto dovednosti umožňují přetvářet to, co kolem sebe vidíme nebo co se nám promítá před vnitřním zrakem. Obsahem je modelářství, návrhářství, vizuální znázorňování, skládačky, ilustrované knihy, návštěvy muzeí výtvarného umění.
Přírodní inteligence – je to schopnost vnímat energie, intuice, „šestý smysl“, zvýšená citlivost k percepci přírodních jevů a schopnost učit se z nich. Dříve byla tato inteligence velmi důležitá, lidé potřebovali přírodu dobře znát a chápat její zákonitosti. Podstatou této inteligence je pozornost věnovaná přírodě a snaha o lepší pochopení všech jejích projevů. Děti se učí větší ohleduplnosti a šetrnosti vůči okolí, objevují zázraky přírody a její bohatství. Obsahem přírodní inteligence je pobyt v přírodě, životní styl, který je v souladu s prapodstatou člověka, zájem o literaturu a praktiky opírající se o holistický přístup k životu a zdraví.
Logicko-matematická inteligence – je schopnost uvažovat logicky, systematicky a vědecky. Děti se učí pozorovat lidi, věci, přírodu, všímat si příčin a následků, dávají si věci do souvislostí. Objevují strukturu a řád, přicházejí věcem „na kloub“. Obsahem tohoto typu inteligence je manipulace s předměty, bádání, pokusy, řešení logických úloh, skládanek, hlavolamů a technické zájmy.
Interpersonální inteligence – je to schopnost všímat si chování a pocitů jiných lidí, rozpoznat a chápat rozdíly v jejich temperamentu, schopnostech, pohnutkách a náladách. Děti se učí porozumět druhým, navazovat s nimi vztahy, učí se pozorně naslouchat, vnímat, co ostatní říkají, učí se klást otázky a věnovat pozornost odpovědím. Dětem se rozvojem této inteligence otvírá cesta ke vzniku dobrých vztahů, přátelství, učí se lépe vycházet s ostatními a řešit neshody a rozepře, být empatický. Obsahem tohoto typu inteligence je vedení, organizování, shromažďování, návštěva společenských akcí, kolektivní hry, týmová práce, přátelské rozhovory.
Intrapersonální inteligence – je to schopnost rozvíjet a ovládat vlastní pocity a prožitky, porozumění svému vlastnímu JÁ. Tato inteligence umožňuje dětem poznat sama sebe, tzn. pátrat ve vlastním nitru a objevovat kým doopravdy jsme – co máme rádi, po čem toužíme, co cítíme, v co věříme. Pomáhá nám poučit se z vlastních chyb čerpat sílu z úspěchů. Sebe porozumění je jedno z nejvyšších poznání, jakých můžeme dosáhnout. Obsahem této inteligence je meditování, snění, klid na samostatné uvažování a plánování, nezávislost, vyhraněnost názorů a koníčků.
Dle RVP PV naše MŠ usiluje především o následující cíle:
„
1. Rozvíjení dítěte, jeho učení a poznání
Děti vedeme k co největší samostatnosti. Připravujeme je na život v dnešní
společnosti, učíme je nepřijímat hotové poznatky a informace, ale o situacích a věcech přemýšlet a vyvozovat z nich závěry. Učitelky dbají na individuální zvláštnosti dětí a používají individuální formy práce. V mateřské škole se využívají frontální a skupinové formy práce s tím, že skupinové formy práce převažují nad frontálními. Činnosti jsou přizpůsobovány věku a individuálním možnostem dětí. Děti nejsou přetěžovány a je jim poskytnut dostatek času na splnění úkolu a dokončení každé činnosti.
Využívané metody práce s dětmi – vyprávění, dramatizace, popis, vysvětlování, předvádění, rozhovor, práce s literaturou, pozorování, praktické činnosti, zprostředkované poznávání, problémové učení apod. Zaměřujeme se především na to, aby se děti učily zkušenostmi a experimenty. Využíváme prožitkové a kooperativní učení. Učíme děti účelně komunikovat a řešit konfliktní situace způsoby respektující osobní svobodu druhého člověka. Děti se učí vhodně a účelně spolupracovat ve skupině dalších dětí. Vedeme děti k vyjadřování svých přání a nápadů na činnosti a akce v mateřské škole. Využíváme situační učení, námětové hry, praktické poznatky ze života v mateřské škole i ze života obce, ve které děti žijí. Děti se mají možnost učit přirozenou nápodobou, všichni zaměstnanci školy se k sobě chovají podle pravidel slušného chování a dodržují všechny morální zásady.
Při výchovně vzdělávací činnosti využíváme hlavně tyto prostředky – tvořivé hry, manipulační a pohybové aktivity, kooperativní, námětové, dramatizační a didaktické hry, hudebně – pohybové hry, pohybové hry s pravidly, výtvarné a pracovní činnosti, využíváme i psychomotorické hry a grafomotorická cvičení. Společně s dětmi řešíme nejrůznější problémové a krizové situace a tím, že děti sami přichází na řešení problému, učitelka funguje jen jakási „nápověda“ k řešení. Uplatňujeme hru jako hlavní učební aktivitu při celém pobytu v mateřské škole. V mateřské škole probíhají vyváženě spontánní aktivity dětí i didakticky zacílené činnosti.
Při vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami je velmi důležitá spolupráce s PPP a SPC či Střediskem rané péče. Snažíme se vypracovat takový Individuální vzdělávací plán či Plán pedagogické podpory, který bude přímo korespondovat s cíli vzdělávání pro dané dítě. Při průběhu vzdělávání respektujeme individuální potřeby dítěte, do třídy je umístěn popř. asistent pedagoga, zohledňujeme úroveň dítěte, nabízíme přiměřené podněty a činnosti a také spolupracujeme s rodinou a s organizacemi výše zmíněnými. Při tvorbě takových vzdělávacích programů a plánů upravujeme různou škálu složitostí učiva.
Pro zajištění vzdělávání dětí od 2 – 3 let je důležité volit různou škálu složitostí „učiva“ a především respektovat individuální potřeby dětí. Důležitá součást je spolupráce s rodiči dvouletých dětí a individuální konzultace s nimi.